BİLGİ BANKASI
Abone Olun !


Yazılarımız E-Mail Adresinize Gelsin
Sitemizi Diğer Dillerde Görüntüleyin
English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified
Etkinliklerimizi Takip Edin

Performans Testleri

Durarak Uzun Atlama Testi

Denek sert bir zeminde ayakta ayaklarını omuz genişliğinde açarak bekler. Hazır olduğunda her iki elini geriye doğru alırken dizlerini de aynı anda büker. Kolların ileri hareketi ile birlikte yumuşak bir zemin üzerine mümkün olduğunca ileriye doğru sıçrayıp düşer. Topuklarının en son bıraktığı iz ölçülür. Her denek için iki deneme alınarak en iyi derece not edilir.

20 Metre Mekik Koşu Testi

Sporcuların dayanıklılıkları 20 metre mekik koşu testi kullanılarak belirlenecektir. Koşu hızını belirlemek için 20 metre mekik koşu testi için dizayn edilmiş 1/1000 sn hassasiyeti olan zamanlayıcı (Pro Sport, TMR. ESC 1000 Sport Test Timer) kullanılacaktır.

1- Denek 20 mt.lik mesafeyi gidiş dönüş olarak koşar.

2- Test yavaş bir koşu hızında (8 km/s) başlar ve denek duyduğu 1. sinyal sesinde koşusuna başlar.  2. Sinyal sesine kadar çizgiye ulaşmak zorundadır. 2. Sinyal sesini duyduğunda ise tekrar geri dönerek başlangıç çizgisine döner ve bu koşu hızı her dakikada 0.5 km/s artan sinyallerle  devam eder. 

3- Denek sinyali duyduğunda ikici sinyalde pistin diğer ucunda olacak şekilde temposunu ayarlar. Başta yavaş olan hız her 10 sn bir giderek artar.

4- Denek bir sinyal sesini kaçırıp 2. Sine yetişirse teste devan eder. Eğer denek iki sinyali üst  üste kaçırırsa test sona erer.

Testin sonunda sporcunun derecesi kaydedilir ve değerlendirme tablosundan deneğin maksimal VO2 değeri ml/kg/dk cinsinden tahmini olarak bulunur.

30 m Koşu Testi

Sporcuların 30 m sprint koşu performansları mikroprosesor kontrollü, mikrodalga iletişimli, fotosel kronometre (Newtest, Finland) kullanılarak belirlenir. Düzenek 30m lik alan ölçülerek yerleştirlir. Sporcu başlangıç kapısının 1 mgerisine çizilmiş işaretin gerisinde bekletilir. Hazır olduğunda kendi koşusuna maksimal şekilde başlar ve bitiriş kapısını geçtikten sonra ölçülen derece kaydedilir.

30 sn Mekik Testi

Deneklere, sırt üstü yatar durumda, dizler 90o bükülü, eller ensede ve ayak tabanları yere temasta iken başla komutuyla 30sn süreyle tekrar edebildikleri kadar mekik yaptırılır.. Mekik çekme esnasında ayakların yerden temasının kesilmemesi için ayaklar tutulacak ve test başlamadan önce her deneğe bir deneme yaptırılır. Deneklerin yere yattıklarında omuzlarının yere, doğrulduklarında ise dirseklerinin dizlerine değmesine dikkat edilir, 30 saniye içerisinde tekrar edebildiği mekik sayısı bilgi formuna kaydedilir.